Vápenocementový výkvět je bohužel nedílnou součástí betonu a sem tam se s ním musíme vypořádat. Jedná se však o přirozenou reakci, kterou lze velmi dobře odstranit s prostředkem KUKÜ.
Každý stavební materiál má své výhody a nevýhody. Betonové výrobky vynikají zejména pevností a odolností proti povětrnostním vlivům a chemickým rozmrazovacím látkám. Naopak jistou nevýhodou betonu je skutečnost, že jako materiál přirozeně zraje ještě dlouho po jeho vyrobení a použití ve Vaší zahradě, což může mít za následek vznik vápenocementových skvrn.
Vznik a zrání betonu je poměrně složitou chemickou reakcí, kterou ovlivňuje celá řada faktorů – teplota, vlhkost, aktuální složení cementu, kameniva, písku. Jedná se o samé přírodní materiály, které jsou pouze nadrceny a v případě cementu vypáleny z vápence a poté rozemlety. Tyto materiály mezi sebou po smíchání neustále reagují. Jinými slovy chemické složení betonové směsi se v čase mění. Občas se tak na povrchu betonu či betonových výrobků začnou vytvářet bílé mapky, které tvoří vápenná emulze, která se kapilárními cestami vyplavuje zevnitř kamene na povrch, kde reaguje se vzdušným CO2 a mění se na nerozpustnou vápennou usazeninu. Tento jev vzniká nejčastěji v době vysoké proměnlivé vlhkosti – např. při tání sněhu na jaře.
Není nutné propadat panice. Tyto bílé šmouhy neovlivňují vlastnosti výrobků a často zmizí samy od sebe například působením kyselých dešťů. Pokud vás vznik výkvětu trápí po estetické stránce, můžete k rychlému odstranění využít produkt Lithofin KUKÜ, kterým usazeniny na produktu jednoduše vyčistíte.
Před zahájením čištění celé plochy vyzkoušejte prostředek na zkušební ploše, abyste věděli, jak výrobek reaguje a jak je roztok účinný. Výrobek používejte při zředění 1:10 s čistou vodou. Plochu před aplikací namočte. V případě čištění dlažby přípravek nanášejte na celou plochu. Přípravek očistí z dlažby veškerý zašlapaný prach a nečistoty a proto i barva čištěné plochy bude výraznější a živější. Nedoporučujeme čistit dlažbu tedy pouze lokálně.
V některých případech může výkvět být masivnější a tvořit vrstvu, kterou je vhodné po aplikaci přípravku mechanicky narušit např. kartáčem, nechat ještě chvíli působit a poté důkladně opláchnout nejlépe tlakovou vodou. Toto se objevuje především u betonových obrubníků.
Při neuspokojivém výsledku lze postup opakovat. Nedoporučujeme zvyšovat doporučenou koncentraci více než 1:10 i přesto, že výrobce chemie to dovoluje. Pro barvené betony to vhodné není. Protože přípravek má mírně abrazivní účinek, narušuje drobné částečky na povrchu, jako jsou prachové usazeniny a podobně. Při silné koncentraci přípravek může začít uvolňovat i částečky barevného pigmentu v nášlapné vrstvě a dlažba může měnit vzhled.
V rámci dlouholeté praxe v odvětví betonových výrobků vás můžeme ujistit, že použitím produktu KUKÜ při jeho správném použití nijak vašim betonovým zahradním prvkům neuškodíte.
Přesný návod k použití je součástí výrobku, který si vždy důkladně prostudujte. Informace o složení a doporučeném ředění mohou v čase podléhat změně dle uvážení výrobce.
Základní balení o objemu 1 litr lze pořídit okolo 400,- Kč. Jeden litr lze použít na cca 30 – 50 m2 plochy.